Poczta nauczyieli Biblioteka szkolna
ul. Główna 63
76-251 Kobylnica
(0 59) 841 52 12

Uczniowie

 


Home > Uczniowie > Kaszubi

KASZUBI

Język kaszubski w naszej szkole

W wyniku deklaracji rodziców, których obecnie jest 20, od 1 września 2015 roku w naszej szkole rozpoczęła się nauka języka kaszubskiego. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy: szkoła podstawowa i gimnazjum. Zajęcia w roku szkolnym 2015/2016 prowadził ks. Krzysztof Tusk, a od 1 września 2016 r. języka kaszubskiego uczy Beata Trofimowicz. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, na których uczniowie poznają zarówno język kaszubski w mowie i piśmie jak i kulturę i historię Kaszub.

W ramach zajęć języka kaszubskiego uczniowie poznają naszą Małą Ojczyznę – Kaszuby poprzez zwiedzanie interesujących miejsc, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz uczestnictwo w różnych wydarzeniach związanych z naszym regionem. W tym roku szkolnym uczniowie mieli okazję pojechać na mecz siatkówki do ERGO ARENY do Gdańska, odwiedzić Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Centrum Kultury i Promocji w Szymbarku – zobaczyli m.in. dom Sybiraka, schron TOW "Gryf Pomorski oraz "dom do góry nogami", Kościerzynę, Zamek Krzyżacki w Malborku oraz Zamek w Bytowie. Uczennica drugiej klasy gimnazjum Olga Kopczewska zajęła III miejsce w Regionalnym Konkursie Czytelniczym w Języku Kaszubskim.

Zajęcia języka kaszubskiego to nie tylko tradycyjne lekcje, na których uczniowie poznają podstawy gramatyki i słownictwo. Atrakcyjne wyjazdy, spotkania i udział w różnorodnych imprezach pozwalają na przybliżenie i poznanie geografii, warunków przyrodniczych i kultury Kaszub. Zachęcamy do zapisywania dzieci w nowym roku szkolnym na zajęcia języka kaszubskiego wypełniając wniosek dostępny poniżej.

WNIOSEK

JĘZYK KASZUBSKI TO WIELKI SKARB