Poczta nauczyieli Biblioteka szkolna
ul. Główna 63
76-251 Kobylnica
(0 59) 841 52 12

Szkoła


Home > Z życia szkoły > Imprezy cykliczne

IMPREZY CYKLICZNE


Środkowopomorska Wystawa Komputerów RETROKOMP

Środkowopomorska wystawa komputerów RETROKOMP to jedna z najpopularniejszych imprez cyklicznych, współorganizowana przez ZSS w Kobylnicy. Raz do roku, pasjonaci i miłośnicy starego sprzętu komputerowego mają możliwość zaprezentowania swoich zbiorów i wymiany doświadczeń podczas wystawy, którą tłumnie odwiedzają szkoły, zaproszeni goście i osoby z zewnątrz.

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wystawa trwa przez dwa dni, a oprócz zabytkowego sprzętu komputerowego eksponowane są pierwsze kalkulatory, telefony komórkowe oraz aparaty fotograficzne. Podczas RETROKOMP  zobaczyć można bardzo rzadkie modele sprzętu komputerowego, m.in: MERA 60, Bosman 8, ComPAN 8, Mazovia 1016, MIK CA-80, Meritum 2. Nie brakuje też popularniejszych i nieco bardziej znanych komputerów, w tym:  Atari, Commodore, Amiga, ZX Spectrum, Commodore PC, Atari PC, IBM XT/AT, IBM Personal System 2, IBM PS/Value Point. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszą się również rzadko spotykane „klony”  IBM, HP, Olivetti, Robotron i inne.

RETROKOMP to wspaniała podróż w czasie, podczas której nie tylko zgłębimy swoją wiedzę w zakresie sprzętu i oprogramowania, ale także w wolnej chwili – zainspirowani dawną technologią – sprawdzimy swoich sił grając w stare gry na różnych platformach i pierwszych konsolach.

Wystawa odbywa się wiosną, a charakter imprezy jest otwarty. Już teraz zapraszamy na kolejną, III edycję Środkowopomorskiej Wystawy Komputerów RETROKOMP, która odbędzie się w roku 2018. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdjęcia z minionych lat.

 

Festyn Rodzinny

Pierwszy Festyn Rodzinny odbył się w Szkole Podstawowej w Kobylnicy w 2010 roku. Początkowo zaczynaliśmy od kilku stanowisk z konkurencjami sportowymi dla uczniów. Cieszył się dużym zainteresowaniem, co zmotywowało nauczycieli i rodziców do kontynuacji tej szkolnej imprezy. Do organizacji kolejnych festynów włączyli się: Wójt Gminy Kobylnica – Leszek Kuliński i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Kobylnicy pozyskując dla Szkoły granty, dzięki którym Festyn został wzbogacony o kolejne stoiska. Wiele ciekawszych stanowisk z konkurencjami, a uczniowie wygrywają wiele cennych nagród, które służą im przez długie lata. Od 2014 r. festyn obejmuje również gimnazjalistów i ich rodziców.

W tym roku przypada już VII Festyn Rodzinny, który odbędzie się 27 maja 2017 roku. Rodzice i dzieci będą mogli miło spędzić czas przy stoiskach z ciastem, kiełbaskami, sałatkami owocowymi, lemoniadami, lodami, kawą i posilić się chlebem ze smalcem – przygotowanym własnoręcznie przez jedną z naszych nauczycielek.

Przy stoisku „Babciny sad” dorośli będą mieli możliwość zaopatrzyć się w zdrowe dżemy, kompoty, powidła itp., a dzieci w zabawki, gry i inne drobiazgi przy „Dziecięcych skarbach”.

Poza stoiskami z żywnością będzie wiele konkurencji sportowych (budowanie wieży, szachy, twister, euro – bramka itp.), malowanie twarzy, paznokci, stylizacja fryzur, loteria fantowa i mnóstwo atrakcji, jak np. przejażdżki konne, dmuchane zjeżdżalnie, składanie balonów itd. Zachęcamy wszystkich już dzisiaj do udziału w naszym Festynie Rodzinnym!

 

Kobylnicki Festiwal Nauki

Kobylnicki Festiwal Nauki organizowany jest przez nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy od 2014 r.  Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie umiejętności obserwowania, postrzegania, wnioskowania i zaciekawianie otaczającym światem poprzez aktywne uczestnictwo w pokazach, doświadczeniach i warsztatach naukowych. Poprzez ciekawe formy kształcenia uczymy rozwiązywania trudnych zagadek naukowych w sposób przystępny, a przy okazji miły i łatwy; wykorzystywania zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce, integrowania zespołów klasowych. Chcemy pobudzić zainteresowanie rodziców działaniami Szkoły i postępami ich dzieci. Wszyscy uczestnicy Festiwalu mają możliwość poznać, jakie efekty i korzyści płyną z nauki w naszym Zespole Szkół Samorządowych. Cykl spotkań festiwalowych obejmuje 8 dni poświęconych różnym dziedzinom nauki.

Patronat nad Festiwalem Nauki objął Wójt Gminy Kobylnica - Pan Leszek Kuliński.

 

Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej "MARINA"

"Marina" to jedna z największych i najważniejszych imprez w kraju związana z tradycjami morskimi. Organizatorzy postanowili właśnie w ten sposób propagować wśród młodych ludzi tradycje związaną z marynistyką. 

Uczestnikami Festiwalu są uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i innych placówek z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Wydarzenie organizują: Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej z siedzibą w Kobylnicy, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Festiwal składał się z dwóch etapów. W pierwszym  – kwalifikacyjnym – wyłonieni zostają najlepsi artyści, którzy mają okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w czasie finałowej gali.

Zapraszamy na oficjalną stronę Festiwalu: www.festiwalmarina.pl

 

Wojewódzki Konkurs Ekologiczny

Wojewódzki Konkurs Ekologiczny  odbywa się  corocznie od 2013 r.  Pierwsza edycja przebiegała pod hasłem „CZARODZIEJSKIE DRZEWA”,  następnie „PTAKI-CUDAKI”  i „KWIATY POLSKIE”. Tematem IV edycji były ”OWADY, OWADZIKI, OWADZISKA”. Konkurs jest skierowany  do dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Celem konkursu jest  między innymi promocja Światowego Dnia Ziemi,  propagowanie wśród dzieci i rodziców działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska, a także promowanie twórczych dokonań młodych artystów. Organizatorkami konkursu są panie Danuta Grzechnik i Małgorzata Chudzińska.

 

Dzień Seniora

Dzień Seniora to impreza cykliczna zapoczątkowana w 2015 roku. Uczestniczą w niej zaproszeni emeryci – byli pracownicy szkoły- nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. W spotkaniach z Seniorami biorą udział Wójt Gminy Kobylnica, Dyrektorzy ZSS oraz czynni nauczyciele. Aby sprawić przyjemność gościom uczniowie klas młodszych przygotowują program artystyczny i upominki. Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem, są okazją do podtrzymania więzi byłych pracowników ze środowiskiem nauczycielskim  oraz z placówką, w której przepracowali wiele lat.

 

Ludzie z pasją

Impreza odbywająca się cyklicznie, której celem jest dbanie o wszechstronny rozwój ucznia, rozwijanie umiejętności poszukiwania interesujących go wiadomości oraz rozwijanie sprawności uważnego słuchania.
Jak do tej pory Gośćmi byli:
Leszek Kuliński - Wójt gminy Kobylnica,
Bogusław Matuszkiewicz - dziennikarz, podróżnik zamieszkały w Słupsku.

 

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Obcojęzycznej Poezji Miłosnej

Corocznie w Walentynki w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy odbywa się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Obcojęzycznej Poezji Miłosnej. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Andrzej Kanthak - Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku, Cornelia Pieper - Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku oraz Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica.

Celem konkursu jest zwiększenie atrakcyjności nauki języków obcych oraz doskonalenie poprawności wymowy, poznanie przez uczniów poezji i otwarcie ich na kulturę innych krajów oraz motywowanie uczniów do wystąpień publicznych.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie gimnazjów oraz klas IV-VI SP z terenu województwa pomorskiego. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każdego roku gościmy w naszej szkole kilkudziesięciu uczniów, którzy prezentują swoje talenty recytując wiersze w języku angielskim i niemieckim. Ocenie podlega: dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacja utworu, dykcja, postawa sceniczna i ogólne wrażenie artystyczne.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Podczas trwania tej akcji Kilka razy w roku odbywają się spotkania z publicznymi osobami (znanymi równiez dzieciom). Zaproszeni goście czytają fragmenty interesujących, tematycznie związanych ze swoim zawodem, książek. Poza tym opowiadają o swoim ciekawym zawodzie lub pasji naszym uczniom, mobilizując ich do czytania i nauki.

Gościliśmy już: Wójta Gminy Kobylnica Pana Leszka Kulińskiego, Prezydenta miasta Słupska Pana Roberta Biedronia, Sędzię Sądu Rejonowego w Słupsku Panią Barbarę Łakomiec, Komendanta Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy Pana Roberta Smysło, reprezentanta piłki nożnej w Kobylnicy Mariusza Głaszcza, dyrektora GCKiP w Kobylnicy Pana Marcina Świdra i wielu innych. Akcja cieszy się uznaniem uczniów i będzie kontynuowana.

 

Dzień Liczby Pi

Liczba Pi to stosunek obwodu koła do jej średnicy.

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. „Pi Day”. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego oraz Alberta Einsteina.

Rokrocznie, od 2014 roku, świętujemy w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który traktowany jest także jako międzynarodowy dzień matematyki i matematyków. Chcemy zainteresować dzieci tą niezwykłą liczbą, w której każdy może znaleźć znaczenia dla siebie. Niektórzy widzą datę urodzin, numer buta czy rozmiar kołnierzyka. Ta liczba fascynowała uczonych przez wieki. Była natchnieniem wynalazców i poetów.

To dzień, pełen zabaw i niespodzianek. Co roku mamy okazję, m.in.:

Klasa o profilu matematycznym dodatkowo obchodzi w tym dniu swoje klasowe urodziny, na których nie może oczywiście zabraknąć tortu ze świeczkami.

14 marca 2016 roku udało się nam przygotować zabawną wizualizację liczby Pi. Blisko 300 uczniów ustawionych na szkolnych korytarzach, trzymając w ręku kolorową planszę z cyfrą, utworzyło ciąg cyfr pokazujący niewielki fragment rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Pomysł ten okazał się na tyle oryginalny, że spotkał się z zainteresowaniem lokalnych i ogólnopolskich mediów.